Wystawa „5 obrazów w 5 stawach”

04.06.-20.10.2018, Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Od wiosny do jesieni tego roku w Schronisku w Dolinie Pięciu Stawów pokazane zostaną obrazy Tatr wykonane tuszem na papierze. Autorami pejzaży są malarze z grupy Way Of Ink. Pokaz 5 obrazów będzie wzbogacony przez serię mniejszych prac- szkiców wykonanych przez artystów.

Way of Ink tworzą: Agata Jóźwiak, Konrad Świtała i Lech Żurkowski. Malują w Karpatach od wielu lat. Używają prostych narzędzi plastycznych: pędzli kałankowych, tuszu i papieru. Wpisywani są w nurt sztuki zwany japonizmem. Darzą szacunkiem tradycyjny warsztat  artystyczny i na tym fundamencie wypracowali własny język plastyczny. Góry stanowią dla nich wyjątkowy i pasjonujący temat malarski. Agata, Konrad i Lech stworzyli unikalne obrazy przedstawiające Tatry.

Pokaz w Schronisku w 5 Stawach z racji piękna i legendy tego miejsca jest dużą radością i wyróżnieniem dla artystów. Dotychczas w rejonie Tatr grupa Way Of Ink obrazy swe prezentowała:  w Galerii Władysława Hasiora i w Galerii Antoniego Rząsy w Zakopanem oraz w Schronisku PTTK w Dolinie Roztoki. Malarze chcą, by ich prace służyły ludziom gór i wszystkim tym, dla których góry to magiczne, ulubione miejsce. Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy. Z artystami będzie można się spotkać i porozmawiać w Schronisku 4 czerwca wieczorem.

Więcej szczegółów dotyczących wspomnianego wydarzenia znaleźć można na stronie internetowej Schroniska 5 Stawów oraz na profilach facebook: @wayofinkpl

 Wszystkie prezentowane na wystawie obrazy będzie można zakupić.

Dni Lawinowo-Skiturowe i jubileusz 5+Szkoły Górskiej

Dziesięć lat temu, w styczniu 2007 roku zorganizowaliśmy pierwsze szkolenie lawinowe w Tatrach. Zajęcia prowadził Marcin Józefowicz dla kilku kursantów. Korzystaliśmy z doświadczenia instruktorów TOPR ale nie wiedzieliśmy, czy znajdą się turyści chętni na szkolenia z unikania lawin i pracy z detektorami… Od tego czasu w Schronisku Pięć Stawów przeszkoliliśmy ponad 3500 osób, z naszej bazy i sprzętu korzystają dziś służby wojskowe i Ratownicy TOPR na swoich wewnętrznych szkoleniach, wreszcie gościliśmy również Manuela Gensweina, guru profilaktyki lawinowej ze Szwajcarii.

W dziesiątym sezonie działalności w naszej Szkole oprócz kursów lawinowych znajdują się także  kursy skiturowe, skialpinizmu, turystyki zimowej i wysokogórskiej oraz długa lista wycieczek letnich i zimowych na szczyty poza szlakami turystycznymi. Współpracują z nami doświadczeni Ratownicy TOPR, Instruktorzy PZA, Międzynarodowi Przewodnicy IVBV oraz Przewodnicy Tatrzańscy.

Od sześciu lat wiosną organizujemy również jedyne tego typu spotkanie w Tatrach: Dni Lawinowo-Skiturowe promujące bezpieczną turystykę zimową, poszanowanie dla przyrody i odpowiedzialne zachowania w górach. W tym sezonie Dni odbędą się w weekend 24-25 marca 2018r. i będą finałem świętowania dziesięciolecia 5+Szkoły Górskiej. Jak co roku na bezpłatnych szkoleniach nasi instruktorzy podzielą się wiedzą dotyczącą aspektów bezpiecznej i odpowiedzialnej turystyki pieszej i skiturowej. A po szkoleniach, w gościnnych progach schroniska, gospodarze przygotują niezapomniany finał - nie tylko z tortem i pięciostawiańską szarlotką…

Większość naszych kursów odbywa się w Dolinie Pięciu Stawów, uznawanej za najbardziej śnieżną dolinę w Tatrach, ale szkolimy także w innych rejonach. Wszystkie nasze przedsięwzięcia odbywają się za zgodą Tatrzańskiego Parku Narodowego, a kursy spełniają także wytyczne Polskiego Związku Alpinizmu. I na koniec najważniejsze – dobra atmosfera, wysokogórskie nastroje i kameralne grupy – obiecujemy, że to się u nas nie zmieni przez najbliższe 100 lat ;)

Z okazji jubileuszu działalności ten sezon postanowiliśmy uczcić specjalnie. Wkrótce ogłosimy konkursy, z których pierwszy odbędzie się podczas Krakowskiego Festiwalu Górskiego w dniach 1-3 grudnia, a kolejne będą trwać cały sezon. Do wygrania przygotowaliśmy min. miejsca na kursach i wycieczkach z Przewodnikami oraz sprzęt outdoorowy. Informacje już wkrótce na naszej stronie. Do zobaczenia w Tatrach!

Zdjęcia i film: Jan Wierzejski

 

Razem z PTTK i naszym Schroniskiem Pięć Stawów w tym roku ponownie dołączyliśmy do akcji sprzątania Tatr w dniach 30 czerwca i 1 lipca 2017r. Dziękujemy, że byliście z Nami - a było wspaniale:

"Do historii przeszła szósta edycja projektu Czyste Tatry! Akcja podczas której wolontariusze z całej Polski wychodzą posprzątać tatrzańskie szlaki, po raz kolejny cieszyła się niesamowitą popularnością. Mimo deszczowej aury, w Zakopanem uczestnicy znów pokazali niezwykłą determinację i jak zawsze pobili rekord frekwencji. Według wstępnych wyliczeń, w projekcie zarejestrowało się około 4500 uczestników. Prawdopodobnie utrzymana została także tendencja malejącej ilości zebranych śmieci. Niepełne dane to 220 kilogramów odpadków.

– Piękno tatrzańskiej przyrody to niezwykła duma. Od sześciu lat pokazujemy, że to także ogromna odpowiedzialność! Dziś znów wypełniliśmy naszą misję. Pamiętajmy na co dzień, by czyste Tatry i czysta Polska nie były tylko hasłem. Polacy to niezwykły naród. Potrafiliśmy zbudować górę śmieci niczym Kasprowy Wierch. I samemu ją rozbieramy! – mówił podczas wielkiego finału Rafał Sonik, prezes Stowarzyszenia Czysta Polska, organizatora projektu.

W ślad za frekwencją udało się pobić także inny rekord. Dzięki wsparciu partnerów i sponsorów, marce Jan Niezbędny oraz firmie Geo Delta, na Górnej Równi Krupowej udało się stworzyć największego białego orła. -Jesteśmy dumni z naszej postawy. Sprzątając Tatry, Beskidy, Karkonosze, Mazury, czy plaże pokazujemy, że naprawdę kochamy Polskę. Stąd patriotyczny znak, który ma symbolizować naszą troskę o własne środowisko – komentuje Krzysztof Dąbrowa, rzecznik prasowy projektu. Mozaika została usypana z regranulatu z przetworzonej folii. Ten sam surowiec zostanie wykorzystany do produkcji worków na śmieci, z których korzystać będą wolontariusze projektu w 2018 roku. Już teraz mozaika uzyskała status rekordu Polski, a w przeciągu kilku dni może uzyskać status rekordu Guinnessa."

 

Organizatorzy Akcji

 W weekend 1-2 kwietnia w Dolinie Pięciu Stawów odbyła się piąta edycja jedynego takiego wydarzenia w Tatrach: bezpłatnych szkoleń z turystyki zimowej, lawinowych, nawigacji, pierwszej pomocy i skiturowych.

 Poza podstawowym blokiem programu można było sprawdzić swoje umiejętności na wysokogórskim torze przeszkód, wycieczkach szkoleniowych z przewodnikami oraz przetestować sprzęt firm outdoorowych: od raków i czekanów po plecaki lawinowe, narty skiturowe, telemarkowe i splitboardy.

Po raz pierwszy pogoda była jak na zamówienie, już od piątku świeciło słońce i nie przestało aż do niedzieli. W tak miłej atmosferze między szkoleniami rozlosowaliśmy mnóstwo nagród oraz uczciliśmy piątą edycję przepysznym tortem upieczonym w schronisku.

W sobotę wieczorem w pełnej po brzegi sali odbyły się wykłady na temat akcji Tatrzańskiego Parku Narodowego „Leave no trace”,  pierwszej pomocy prowadzonej przez ratownika Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, lekkiego sprzętu górskiego oraz będącego w fazie testów, polskiego systemu do plecaków lawinowych.

W Pięciu Stawach pojawiła się spora rzesza zarówno początkujących turystów i narciarzy, jak i bardziej doświadczonych miłośników Tatr. Pod okiem instruktorów Polskiego Związku Alpinizmu oraz ratowników TOPR szkolących na co dzień w 5+Szkole Górskiej, mieli oni okazję zyskać bezcenną wiedzę – nie tylko o tym jak bezpiecznie poruszać się zimą po górach, lecz także jak zachować się w razie wypadku i udzielić pierwszej pomocy. A to ten rodzaj wiedzy, którą powinien mieć każdy, nie tylko wysokogórski turysta!

W niedzielę siedem grup wraz z przewodnikami ruszyło na wycieczki skiturowe, nawigacyjne, z turystyki zimowej i dotyczące wyboru drogi w terenie zagrożonym lawinami.

Szybko jednak teoria przekształciła się w wiedzę praktyczną – w południe spod Koziego Wierchu zeszła lawina, a wszyscy przewodnicy będący jednocześnie ratownikami TOPR udali się na lawinisko. Uczestnicy z bezpiecznej odległości widzieli, jak wygląda prawdziwa i poważna akcja lawinowa – na szczęście po kilku godzinach poszukiwań okazało się, że lawina nie zabrała żadnego turysty.

Liczymy na to, że wiedza jaką udało nam się przekazać, przyda się Wam w górskich przygodach i dziękujemy, że stworzyliście w ten weekend tak niepowtarzalną atmosferę.

Zawsze serdecznie zapraszamy do Pięciu Stawów i mamy nadzieję, że zobaczymy się za rok!

V Dni Lawinowo-Skiturowe nie odbyły by się bez naszych Partnerów: TOPR, PTTK, Gminy Bukowina Tatrzańska, Gminy Kościelisko i Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Doruli.

Za możliwość zorganizowania wydarzenia dziękujemy Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu oraz Sponsorom:

Petzl, Ortovox, Nalgene, Lyo Food, Tatra Trade, Camp, Cassin, Polar Sport, Silva, Dynafit, K2, Himal Sport, Tuttu.pl, Mammut, Arcteryx, Nobile, Garmin, Monck Custom, Snowspirit, Pure Snowboards, Split-Board.pl, Małachowski, Pieps i Majesty.

Organizatorzy:

Schronisko Pięć Stawów i 5+Szkoła Górska
www.szkola-gorska.pl

 

Niezwykle nam miło, że zaufała nam marka Ortovox - producent sprzętu lawinowego, plecaków oraz odzieży skiturowej. Na detektorach lawinowych, sondach i łopatkach tej marki będziecie mogli ćwiczyć na naszych kursach lawinowych w Dolinie Pięciu Stawów, które prowadzi Marcin Józefowicz, zawodowy ratownik i szef szkolenia Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Więcej o marce: http://bakosport.pl/

Jest nam niezwykle miło zaprosić  turystów pieszych, narciarzy skiturowych oraz freeride’owych na jubileuszową, piątą edycję Dni, które w tym roku odbędą się w weekend 1-2 kwietnia. Już tradycyjnie bazą wypadową będzie Schronisko Pięć Stawów, obok którego powstaną stacje szkoleniowe oraz Wysokogórski Tor Przeszkód. W sobotę w ramach bezpłatnych zajęć będzie można skorzystać z wiedzy instruktorów dotyczącej min. profilaktyki lawinowej, turystyki zimowej, skiturowej i freeride’owej oraz nawigacji.  Będzie można również wziąć udział w pokazie plecaków wypornościowych, testach nart skiturowych, szkoleniach z zasad bezpieczeństwa lawinowego oraz  odwiedzić stoiska firmowe producentów sprzętu outdoorowego.

Szczegółowy program Wydarzenia ukaże się na naszej stronie w lutym, a wszystkie nowości będziemy publikować na stronie facebook 5+Szkoły Górskiej https://www.facebook.com/5-Szko%C5%82a-G%C3%B3rska-593052674154103/?fref=ts

Ideą „Dni” jest  szerzenie świadomej i bezpiecznej górskiej turystyki zimowej, zdobywanie wiedzy i właściwe używanie niezbędnego sprzętu. Cieszymy się, że co roku spotkanie zyskuje coraz większe grono uczestników oraz  partnerów wspomagających i mamy nadzieję, że tegoroczna zima będzie najlepszą w naszej krótkiej historii.

Do zobaczenia w Pięciu Stawach!

Więcej na http://www.szkola-gorska.pl/

W sobotę 14 stycznia w Schronisku Pięć Stawów odbyła się licytacja na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki wspaniałym Darczyńcom można było wylicytować min.: Książki "Lawiny", "Magia nart", przewodnik skiturowy "Tatry na nartach" oraz oryginalny plakat "Nie strzelaj w Sylwestra!" ufundowane przez Tatrzański Park Narodowy z dedykacją Dyrektora Szymona Ziobrowskiego.

Unikatowe wydawnictwo Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem "Sztuka ludowa na Podhalu" z szablonami rysowanymi przez Stanisława Barabasza, w przepięknej,twardej,wiązanej oprawie.

Jedyny w swoim rodzaju kalendarz na 2017 rok wydany przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z autografem Naczelnika Jana Krzysztofa.

Oraz dwa oryginalne, tatrzańskie zdjęcia oprawione w ramki autorstwa Jana Wierzejskiego.W tych wersjach żadnego egzemplarza nie można było kupić w sklepie.

Wszystkim Darczyńcom ogromnie dziękujemy, a Wam Gratulujemy - podczas licytacji oraz kwesty w Dolinie Pięciu Stawów udało się zebrać 4560zł i 11 Euro!

Do zobaczenia za rok :) 

Jest nam niezwykle miło, że w listopadzie 2016r. Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów otrzymało nagrodę Krakowskiej Izby Turystyki "Odys" za najlepszą jakość usług turystycznych. W imieniu Schroniska dziękujemy za to wyróżnienie i gratulujemy pozostałym Laueratom!

Krakowska Izba Turystyki ogromną wagę przywiązuje do jakości oferowanych usług. Już w 1994 roku odbyła się pierwsza edycja konkursu Odys, w którym to Kapituła przyznaje corocznie nagrody za najlepszą jakość usług turystycznych. Współorganizatorami konkursu są Województwo Małopolskie i Urząd Miasta Krakowa. W ponad 20-letniej historii konkursu - nagrody Odys  otrzymało ok 60 firm, a wśród nich siedem, które jako trzykrotni laureaci nagrody otrzymały również tytuły Super Odys i obecnie działają na rzecz polepszania jakości usług i utrzymywania wysokich standardów produktów turystycznych.

Więcej o nagrodzie na stronie: http://www.kit.krakow.pl/nagroda_odys

Zgodnie z tradycją ubiegłych lat, termin Dni Lawinowo Skiturowych przypadł na najmniej pogodny weekend zimy. Niemniej jednak jak zwykle odwiedziliście nas równie licznie, a wspaniała atmosfera rozwiewała chmury nad doliną.
Pierwszego dnia odbyły się darmowe szkolenia: lawinowe, skiturowe, nawigacyjne, turystyki zimowej, pierwszej pomocy w wypadku lawinowym i splitboardowe, a także testy sprzętu, wykłady, i losowanie nagród. Hitem okazała się Edukacyjna Gra Lawinowa, która miała swoją polską premierę. Najwięcej osób przyciągneła debata dotycząca plecaków wypornościowych. Wzięli w niej udział przedstawiciele czołowych firm zajmujących się tym tematem. Dobrze nam znane systemy: ABS i Snowpulse Mammuta a także nowi rynkowi gracze: Jet Force Pieps’a oraz absolutna nowość - którą zaprezentowała firma Arc’teryx plecak Voltair!
Drugi dzień był w tym roku również mocno szkoleniowy. Sześć symulowanych akcji lawinowych oraz wycieczki skiturowe i splitboardowe, stanowisko do indywidualnych konsultacji lawinowych wraz z systemem Easy Searcher.
Bardzo dziękujemy przede wszystkim Wam za to, że byliście. Naszym zaprzyjaźnionym firmom za czynny udział szkoleniowy i super nagrody! W tym roku byli z nami: Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR, Garmin Polska, Mammut Polska, CAMP&Cassin, Arc'teryx Polska,Polar Sport, Pracownia Sprzętu Alpinistycznego MAŁACHOWSKI, LYO FOOD, Dynafit PL, K2, G3 SnowSpirit, Split-Board PL, Tuttu - specjaliści od odzieży i sprzętu turystycznego, PIEPS Polska, ABS Tatra Trade, Gmina Bukowina Tatrzańska, Monck Custom, MAJESTY Skis, Brutal, Piekarnia Karpiel, Milo of climbing, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze,Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki

fot. Jan Wierzejski Productions

Jak co roku podczas Dni Lawinowo Skiturowych mamy na celu promowanie bezpiecznej zimowej turystyki górskiej.

Nierozłącznymi partnerami, którzy pomagają nam w tym są nasi sponsorzy.

Dzięki corocznemu udziałowi takich firm jak Garmin, Mammut i Camp mamy szanse zaprezentować Wam najnowszy sprzęt górski, przeprowadzić szkolenia z dziedziny lawin, nawigacji, turystyki zimowej oraz rozdać  bardzo cenne nagrody m.in. kamery, GPS'y, raki czy wartościowe bony.

09-10 kwietnia

Wiosną, w Dolinie Pięciu Stawów, odbędą się Dni Lawinowo-Skiturowe. Podczas wydarzenia można będzie skorzystać z darmowych szkoleń: lawinowych, skiturowych, turystyki zimowej, nawigacji i pierwszej pomocy w górach.

Odbędą się także testy zimowego sprzętu górskiego, ciekawe wykłady i symulacja górskiej akcji ratunkowej. Na uczestników czeka wiele niespodzianek, poczęstunek, profesjonalna kadra instruktorów, gotowa odpowiedzieć na każde pytanie, a dodatkowo zabawa w znakomitym towarzystwie. 

Ci, do których szczęście szczególnie się uśmiechnie, mają szansę na wygranie cennych nagród ufundowanych przez licznych sponsorów. 

Duża frekwencja podczas poprzednich edycji świadczy o tym, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z zagrożeń jakie niosą z sobą góry zimą. Dni Lawinowo-Skiturowe to doskonała okazja by zapoznać się z tym tematem oraz powtórzyć lub zweryfikować pod okiem profesjonalistów już posiadane umiejętności. 

Szczególny nacisk położony jest na kwestię bezpieczeństwa lawinowego, jako głównego zagrożenia zimowego: niezbędne wyposażenie, posługiwanie się specjalistycznym sprzętem, wybór odpowiedniej drogi wycieczki.

Góry zimą oferują fantastyczne możliwości spędzania czasu – warto umieć bezpiecznie korzystać z ich uroków.

 

Organizatorzy:

5+Szkoła Górska

Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

 

Kontakt:

tel. +48 535 184 435

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.szkola-gorska.pl

www.dnilawinowe.pl

www.kurslawinowy.pl

Podczas organizowanych przez nas zajęć - INTRO LODOWE - istnieje możliwość przetestowania profesjonalnego sprzętu do wspinaczki lodowej znanej marki C.A.M.P/Cassin - firmy o ponad 125-letniej tradycji, jednego z czołowych producentów sprzętu wspinaczkowego na świecie. 

 

W szerokiej gamie sprzętu, który oferuje C.A.M.P, na pewno znajdziecie coś dla siebie. Zapraszamy na stronę http://www.camp-polska.pl/

Firma Garmin - nasz partner sprzętowy - to światowy lider nawigacji satelitarnej i technologi GPS. Specjalizuje się w produkcji zaawansowanych technologicznie urządzeń nawigacyjnych i komunikacyjnych -  zegarków, GPS-ów, kamer - wykorzystywanych w wielu branżach, w tym samochodowej, lotniczej czy morskiej,  ale również niezastąpionych dla sportowców czy miłośników aktywnej turystyki.
Ponadto produkty te cechuje doskonały stosunek wartości do ceny, atrakcyjne wzornictwo oraz najwyższa jakość.

Jeśli zatem chcielibyście ułatwić sobie życie wykorzystując innowacyjne funkcje zastosowane w akcesoriach firmy Garmin, zapraszamy do zapoznania się z ofertą na stronie http://www.garmin.com
My już to zrobiliśmy, gdyż na kursach przez nas oferowanych korzystamy właśnie z tego sprzętu.

Od dziś współpracę rozpoczynamy z Pracownią Sprzętu Alpinistycznego Małachowski. Firma powstała w 1977 roku na Górnym Śląsku i zajmuje się produkcją odzieży puchowej wysokiej jakości, do której używany jest tylko i wyłącznie polski puch. W swojej kolekcji Pracownia posiada m.in. kurtki, kamizelki, spodnie, kombinezony, śpiwory oraz wiele innych akcesoriów, które niezbędne są podczas zimowych wypraw.  Niektórzy z Was mieli okazję obejrzeć kamizelki z najnowszej kolekcji, w które byli ubrani nasi instruktorzy na Krakowskim Festiwalu Górskim 2015 :)
Małachowski ma na swoim koncie wiele krajowych, jak i międzynarodowych nagród w dziedzinie wprowadzania innowacji.
Wszelkich informacji dowiecie się ze strony Firmy www.malachowski.pl, na którą serdecznie zapraszamy!

Wspieraj pasję - dbaj o bezpieczeństwo.

Nasze kursy można nabyć od teraz również w formie karty prezentowej. Produkt ten został stworzony po to, aby móc  wspierać pasję oraz zainteresowania najbliższych osób, jak również poszerzać ich wiedzę i dbać o ich bezpieczeństwo w górach.
Karty te można nabyć w Schronisku w Dolinie Pięciu Stawów, w sklepach Polar Sport w Zakopanem i Krakowie, oraz wysyłkowo w biurze naszej Szkoły.
Zachęcamy do zakupu oraz zapoznania się z poniższym regulaminem.

Regulamin karty prezentowej:

1.Postanowienia ogólne
•    Niniejszy regulamin określa zasady korzystania z karty prezentowej Szkoły Górskiej 5+, zwanej dalej Kartą.
•    Wydawcą karty jest 5+ Szkoła Górska 5+ z siedzibą w Kościelisku, ul. Kiry 38.

2. Ogólne informacje o karcie prezentowej
•    Karta prezentowa jest plastikową kartą, której wartość oznacza dokonanie jednorazowego zakupu specjalistycznego kursu (bez pakietu pobytowego w schronisku).
•    Na karcie podany jest indywidualny numer oraz rodzaj opłaconego kursu .
•    Karta nie podlega wymianie na środki pieniężne w całości lub w części oraz nie może zostać zwrócona.

W ostatni weekend marca odbyła się w Dolinie Pięciu Stawów Polskich trzecia edycja Dni Lawinowo Skiturowych.  Spora frekwencja biorąc pod uwagę niesprzyjającą aurę potwierdziła bardzo duże zainteresowanie edukacją górską. 

Pierwszego dnia już o 8.00 rano w Dolinie stawiło się kilkuset żądnych wiedzy turystów, skiturowców i wspinaczy. Darmowe szkolenia z wiedzy lawinowej, skiturowej, turystyki zimowej, nawigacji, pierwszej pomocy w górach oraz udostępniania Tatrzańskiego Parku Narodowego cieszyły się dużym zainteresowaniem przez cały dzień. Mgła, padający śnieg i lekki wiatr dawały realne poczucie trudnych warunków w górach. 

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w roku 2014, 5+  Szkoła Górska otrzymała prestiżowy certyfikat- Markę Tatrzańską - w kategorii "Przedsięwzięcia i imprezy kulturalne oraz ważne społeczne inicjatywy" za Dni Lawinowo- Skiturowe, których ideą jest szerzenie wiedzy o bezpiecznym uprawianiu górskiej turystyki zimowej.